Vonkajšie svietidlá s čidlami pohybu sú bezpochyby veľmi praktická, ale vie byť aj zdrojom zbytočne spotrebovanej elektriny. Zhrňme si teda najdôležitejšie fakty. Prečo si osvetlenie s PIR čidlom zaobstarať, kam ho umiestniť a naopak kam nepatrí. Trh samozrejme zaplavuje hŕbu druhov, modelov i výkonov a je dobré mať dostatok informácií pred rozhodnutím, akévonkajšie osvetlenie s pohybovým snímačom zaobstarať.
Kam vonkajšie svetlo s čidlom pohybu patríRozhodne tam, kde je veľký večerné pohyb. Samozrejme, najväčší zmysel to má nad hlavné vchodové dvere. Vonkajšie svietidlo s detektorom pohybu má tiež zmysel v priechodoch okolo domu, ale len tam kde sa každý večer pravidelne pohybujete.
Ak si také svetlo zaobstarávate z bezpečnostných dôvodov, aby osvietilo priestor ak do neho niekto vnikne, potom idú zbytočná rozsvecovanie stranou. Zmysel potom má zaobstarať si LED reflektor s čidlom , ten má nižšiu spotrebu elektrickej energie. Majte na pamäti viac okolností aj pri robení tohto druhu osvetlenia nech nekupujete niečo, čo treba nevyužijete.
Kam svetlo čidlom nepatríOdpoveď je naporúdzi. Všade tam, kde nie ste natoľko často, aby bolo nepohodlné si ručne rozsvietiť. Ďalej tam, kde hrozí že bude svetlo zapínané omylom, či pohybom cudzích ľudí alebo zvierat.
Nastavenie citlivosti PIR čidláPri nastavenej vysokej citlivosti PIR čidlá, dokáže rozsvietiť aj prechádzajúcej mačka, vo vetre sa pohybujúce vetvy stromov a pod. Každé takéto zbytočné rozsvietenie je len strata peňazí.
Citlivosť je veľmi užitočné nenastavovať na úplné maximum ak to nie je nutné. Zvlášť u hlavných dverí pred domom, ak k vášmu pozemku prilieha blízka frekventovaná komunikácia alebo chodník. Príliš citlivé čidlo budú spínať aj prechádzajúce autá, alebo okoloidúci ľudia. Najlepšie s pomocou druhej osoby vylaďte citlivosť tak, aby svetlo iste Spinal na vašom pozemku.