Alice Archmanová 30. januára 2015

Petro prosím, povedzte našim zákazníkom a čitateľom niečo o sebe.

Študovala som na univerzite v Taliansku a ukončila som architektka Petra Dolejšová ho ako Dottore Petra Dolejšová. Zhodou okolností moja doktorská práca bola o futuristickom typu vonkajšieho osvetlenia. Táto metóda sa ešte stále vyvíja.

Po šesťročnom štúdiu som získala štipendium na vysnívanú univerzitu Bauhaus v nemeckom Weimare a po tej som nejaký čas pôsobila v Prahe. Tam som mala možnosť spolupracovať na projektoch pre VIP klientov, ako pán Baroš, či Šmicer, alebo pán Březina. Pochádzam ale z južných Čiech a tak som sa opäť vrátila do Českých Budějovíc a tu som založila roku 2007 vlastnú firmu Piu Design .

"Veľa nevhodne využitého priestoru môžete pretvoriť k lepšiemu práve osvetlením."

Viem, znie to ako klišé, ale napriek tomu sa spýtam. Ako veľmi dôležité je pre interiér z pohľadu dizajnéra svetlo?

V žiadnom prípade si nemyslím, že je to klišé, ba naopak. Svetlo je veľmi dôležité. Keď prídem na miesto, kde chce klient vytvoriť zmenu interiéru, prvé, čo si postrážime je využitie svetla. A to ako prírodného, tak priemyselného. Veľa nevhodne využitého priestoru môžete pretvoriť k lepšiemu práve osvetlením.

Keď prvýkrát vidíte priestory, ktoré ako dizajnér máte premeniť, či už podľa nejakého zdania či bez neho, patrí vaše prvé pohľady na prirodzené denné osvetlenie alebo nie?

Je to prvý bod, podľa ktorého postupujem ďalej. Nemôžem umiestniť pracovná časť do tmavého kúta a naopak. Oddychová časť interiéru by nebola úplne najvhodnejšie u presklené steny, kam svieti slniečko.

Hovorí sa, že svetlo a osvetlenie dokáže opticky meniť veľkosť, respektíve pocit z veľkosti priestoru. Čo je na tom pravdy?

Áno, farby a svetlo sú kúzelníci, ktorí mi pri mojej práci veľmi pomáhajú. Klienti občas zabúdajú to, že aj svetlo má svoju farebnú škálu, ktorá je veľmi dôležitá pre vytvorenie určitej atmosféry. Potom je dôležité, čo vlastne Vaše svetlo osvetľuje. Či priestor, či povrch, pod.

Akých hlavných zásad práce so svetlom sa ako dizajnér a interiérový architekt držíte?

Najskôr zistím odkiaľ kam ide prírodné svetlo a až po tej sa mi vykresľuje dispozície celého interiéru. Niekedy mám pocit, že ľudia, ktorí zrekonštruujú byt či dom, dôležitosť svetelných zdrojov vnímajú skôr ako dekoratívny, než ako funkčný prvok domácnosti.

V čom robia ľudia najväčšie chyby?

Najväčšia chyba je plánovať osvetlenie ako posledný prvok. Naopak, malo by to byť vždy ekvivalentné dôležitosť a to v prvých krokoch zariaďovaní celého interiéru.

Ako by teda ľudia mali so svetelnými zdrojmi vo svojej domácnosti zaobchádzať? Aké tie chyby majú riešenie?

Každopádne som zástancom toho, že sa oplatí najskôr plánovať as plánmi sa pomaly zžiť než sa začne realizovať. To sa týka aj projektu osvetlenia. Ak si neviete rady, potom využite služby kvalifikovaných odborníkov. Tí vám dokážu Vám vymyslieť akékoľvek riešenie, ktoré vyhovuje daným podmienkam a Vašim možnostiam.

"Striedanie pohľadu na neosvetlenou klávesnici a na monitor je pre oko únavné."

Tiež som niekde počula, že pri sledovaní televízie, alebo používanie počítača by mal človek mať rozsvietený ešte ďalší zdroj svetla. Kam ho umiestniť a prečo? A ako silný by mal byť?

Rozsvietené alebo zhasnuté? Večná téma v mnohých rodinách. Je lepšie, keď je rozsvietené. Najmä pri práci s počítačom. Striedanie pohľadu na neosvetlenou klávesnici a na monitor je pre oko únavné. U televízie sa niekedy odporúča umiestniť svetla za obrazovku. Pri počítači stačí bežné osvetlenie miestnosti. Pri sledovaní TV, alebo prácu na PC je pre oko príjemnejší oslabenia kontrastu.

V súčasnej dobe rozmachu technológie LED osvetlenie sú stále viac populárnejšie LED pásiky . Na osvetlenie akých miest v domácnosti sú vhodné a pre čo vhodné nie sú?

Som presvedčená, že LED pásky sú veľmi vhodné ako sprievodné svetlo. Naopak pre pracovné plochy, akou je napríklad kuchynská pracovná plocha, potrebujete kvalitnejšie a silnejšie osvetlenie.

Na čo by sa z pohľadu osvetlenia mali ľudia pri rekonštrukcii domácnosti najviac zamerať? Čo by nemali podceniť, alebo naopak na čo môžu na prelome 2014/15 zabudnúť?

Myslím, že je naozaj dôležité vopred premyslieť, ako bude určitá miestnosť a jej časti využívaná. Podľa toho možno rozhodnúť o vhodnom osvetlení. Koniec je asi naozaj obyčajným žiarovkám a to hlavne z jedného dôvodu, ktorý málokto vie. Žiarovka totiž nie je vlastne svetlo, ale z 80% kúrenia.

Dokážete takto všeobecne, z pohľadu bytového architekta poradiť nejaké "vychytávky". Čo a ako nasvietiť, kam inštalovať osvetlenie a jeho ovládanie?

Ovládanie osvetlenia vždy odporúčam v celom interiéri riešiť rovnakým spôsobom. Je nepríjemné, keď prídete do kúpeľne a vypínače máte umiestnené vodorovne a v obývačke vertikálne pod. A nezabúdajte, že v čase keď nepotrebujete svietiť, tvorí svetlo ako také súčasť interiéru.

Aký typ svietidla zvoliť (napr. Pre obývačku), aby si človek mohol rôznymi spôsobmi navoliť atmosféru, alebo pre rôzne činnosti. Napr. pre denný režim, večerné režim, odpočinok, alebo pre sledovanie TV.

V obývacej izbe riešim vždy asi najviac druhov osvetlenia. Dôležité je, aby bola možnosť vytvorenia atmosféry. Či už stmievaním, či striedaním osvetlenie. Je dobré mať jedno centrálne či hlavné svetlo a ďalšie sprievodné. Ako sú stojacie lampy , alebo prisadené svetlá, ktoré osvetlia len odrazom napr. Stenu, prípadne zvýrazní nejaký tvar, či povrch.

"Spôsob osvetlenie jedálenského stola priamo súvisí s pôžitkom z jedla."

Líši sa nejako intenzita a farba (teplota?) Svetla pre rôzne umiestnenia? Napr. Nad jedálenský stôl, na pracovný stôl, stojaca lampa na čítanie a pod.?

Ako som povedala farba je veľmi dôležitá. Iné svetlo sa používa pre jedálenský stôl a iné pre pracovný kút. Správne vnímanie farieb a celkového vzhľadu pokrmu ovplyvňuje chute. Preto spôsob osvetlenia jedálenského stola priamo súvisí s pôžitkom z jedla. V žiadnom prípade by nad stolom nemalo žiariť príliš ostré oslňujúce svetlo, ale naopak ani svetlo príliš mdlé a ospalé.

Do svetla nad jedálenský stôl sa teda oplatí trochu zainvestovať. Dobrým riešením pri voľbe svietidlá nad jedálenský stoly sú závesné lampy či lustre, ktoré možno ľahko polohovať. Naozaj jednoducho si tak sami podľa svojich potrieb môžete korigovať množstvo a intenzitu svetla.

Aké je vhodné osvetlenie na nočný stolík, nielen k rozsvieteniu pred spaním, ale aj na čítanie. Stačí na čítanie klasická lampička na nočný stolík?

K nočnému stolíku je vhodná lampička , ktorá sa dá nasmerovať podľa potreby. Ak si chcete čítať, nemusíte pri tom rušiť partnera a podobne. Výborná sú rôzne svetlá s čidlom. Napríklad deti, keď vstanú z postele na toaletu, nemusí si rozsvecovať oslnivé svetlo, ale pri nohách sa im rozsvietia orientačné svetielko, aby sa nebáli tmy.

"Nie je nič horšie, ako si ráno pri zrkadle pripadať zelená kvôli nevhodnému osvetlenie."

Ktoré plochy z pohľadu domácnosti sú pre osvetlenie prioritné? Napr. kuchynská pracovná doska, v kúpeľni nad zrkadlo, ktoré ďalšie sú dôležité a ľudia na ne často zabúdajú?

Obávam sa, že každý neosvetlený kút je nevyužitý kút. Preto je dôležité riešiť každú miestnosť s rovnakým dôrazom. V kúpeľni by sa malo dávať pozor na farebnosť svetla a intenzitu pri zrkadle. Najviac to ocenia ženy, ktoré sa líči. Nie je nič horšie, ako si ráno pri zrkadle pripadať zelená kvôli nevhodnému osvetlenia.

Aké osvetlenie je vhodné do detskej izby? Je to len otázka vkusu, alebo by to malo mať nejaké pravidlá? Teda okrem písacieho stola.

Zo skúsenosti radím klientom do detskej izby silnejšie typy LED osvetlenie a to hlavne kvôli bezpečnosti. Liadku nikoho nespáli a farebnosti sa medze nekladú. To ako bude svetlo vyzerať, je už naozaj len na vkuse a priania klienta do akého štýlu sa interiér bude smerovať.

Aké kritériá zohľadniť pre osvetlenie podľa druhu miestnosti? (spálňa, obývačka, kúpeľňa, pracovňa / kancelária atď.)

Do spálne patrí príjemné sprievodné svetlo, a tiež lampičky vhodné na čítanie.

V obývačke je ideálna možnosť variability, kde osvetlením môžete meniť atmosféru.

V kúpeľni hlavne efektívne odvětlení dôležitých plôch a zrkadlá.

V pracovni je dôležité celkové umiestnenie a kombinácia s prírodným svetlom.

Ďakujem Petro za skvelé odpovede. Iste ľuďom otvoria oči pri zaobchádzaní so svetlom vo svojich domácnostiach. Ešte by som Vás chcela požiadať o nejakú hlavné a zásadné myšlienku, na ktorú by mali ľudia vždy pamätať, keď sa rozhodujú o nákupe osvetlenia. Dokážete niečo také našim zákazníkom a čitateľom odkázať?

Ak si chcú klienti vytvoriť príjemný domov, musí mať premyslené osvetlenie a jeho využitie, je to veľmi dôležité. A od toho sú odborníci, návrhári interiérov a špecialisti, ktorí nájdu vždy nejaké vhodné riešenie v danom priestore a podmienkach. Vždy radi poradíme a podporíme pôvodný zámer klienta, ktorý nasmerujeme až k dokonalosti.

Skvelé, vďaka moc.