
Klasické žiarovky je síce možné vhodiť priamo do popolnice (zmesový komunálny odpad), ale nie je to zrovna ekologické. Je to však rozhodne bezpečnejšie, než by ste sa rozhodli to isté urobiť s úspornou žiarivkou . Tá obsahuje ortuť a je toxická. Vhodením "úsporné" žiarivky do popolnice, riskujete jej veľmi pravdepodobné rozbitie a prenikaniu ortuti do podzemných vôd, prípadne vyparovanie do ovzdušia.
Viete, že ortuť z jedinej "úsporné" žiarivky, ktorá skončí na skládke, dokáže znečistiť až 10 tisíc litrov vody?
Najekologickejšie? S LEDkou! LED žiarovky majú výhodu nielen v minimálnych nákladoch na prevádzku. Dokážu svietiť desaťtisíce hodín a tiež vďaka tomu, že na ich výrobu je spotrebovávané podstatne menej materiálov, sú tak najekologickejším riešením.Nemusíte sa báť, že budete musieť nachodit stovky metrov pre zlikvidovanie jediné žiarovky. V súčasnosti existuje mimo elektropredajní veľké množstvo miest, kde je možné žiarovky tiež odovzdať: v zberných dvoroch, často na úradoch, v školách alebo tiež priamo v konkrétnych kontajneroch na elektroodpad. Ak by ste nevedeli, máva červenú farbu.
Viete že, pri recyklácii elektroodpadu (vrátane žiaroviek) je možné spätne využiť až 95% použitého materiálu?
A oplatí sa to? Vytriedený elektroodpad sa predáva ako vstupná surovina podnikateľským subjektom a obce a mestá, tak môžu držať výšku poplatku za odpad nízko. Čím viac vytriedime, tým viac ušetríte. A to je dobrý dôvod pre triedenie.