Svetlá a svetelné systémy s nimi spojené musia mať pevne stanovené pravidlá, aby zabezpečovali funkciu, bezpečnosť a energetickú náročnosť. Svietidlá bezpochyby patrí medzi základné prvky nášho života. Používajú sa všade - v domácnostiach, na pracoviskách, ale aj v obchodných centrách či školách.

Dôležitým faktorom nie je iba dizajn svetla, ale aj jeho energetická náročnosť a konečne veľmi dôležitá vyprodukovaná svetelná kvalita.

Svietidlá by sme pre náš výber mohli z dvoch pohľadov rozdeliť nasledujúcim spôsobom:

Ak sme v situácii kedy si musíme kúpiť nové svietidlo, mali by sme sa zamerať na nádledující faktory. Funkcie, určenie a materiál z čoho je vyrobené, ďalej parametre na prevádzku.

stropné svetlo Základné rozdelenie svietidiel

Podľa funkcie by dala svietidlá rozdeliť na:

Nástenné a stropné svietidlá (alebo tiež prisadené svietidlá) Závesné svietidlá - skôr Lustre Vstavaná svietidlá (spravidla bodovky) Stojacie lampy Stolové lampičky


Podľa určenia rozdeľujeme svietidlá na:

Interiérové svietidlá Kuchynské svietidlá Kúpeľňové svietidlá Detské svietidlá Vonkajšie svietidlá Záhradné svietidlá Orientačné vonkajšie svietidlá Vonkajšie svietidlá všeobecne (čo do osvetlenia objektov)


Určenie a funkcia sa samozrejme dopĺňajú a ďalej vetví a tak vrámci týchto skupín nájdete osvetlenia definovaná ako moderné svietidlá, LED svietidlá či dizajnové svietidlá a pod., Ktoré majú svoje špecifiká a to je už na detailný popis každej zo skupín.

Jedným zo zásadných parametrov, je použitý zdroj svietidlá, ktorý mimo konštrukcia svietidla a použitých materiálov má nezanedbateľný vplyv na kvalitu výsledného svetla.

Svietidlá z pohľadu svetelného zdroja

Kedysi bol najviac žiarovka E27 používaný zdroj svetla žiarovka s petíciou E 27. Ale vývoj sa ženie nekompromisne vpred a tak modernejšom vynálezom bola po obyčajné žiarovke, žiarovka halogénová. Ušetrila viac elektrickej energie, ale stále skôr vytvárala teplo ako svetlo. Pred 10 rokmi výrobcovia zahrnuli náš trh Led diódami. Z počiatku mali krátku životnosť, zlú účinnosť, ale postupom času je už ponúkame so životnosťou cca 50 000hod. Hoci sa na trhu objavujú stále novšie typy svetelných zdrojov, tie staršie sa kupujú aj naďalej

LED zdroj

Európska komisia rozhodla, že zastaví výrobu klasických žiaroviek a to z toho dôvodu, že trend dnešnej spoločnosti sa mení a my samozrejme s ním. Ľudia sa viac zaujímajú o životné prostredie a ako šetriť energie.Při výberu svetla je teda veľmi dôležité zamerať sa na spotrebu elektrickej energie, účel a počet svietidiel, ktoré kupujeme. Veľkým rozdielom sú miestnosti kde sa svieti pár hodín denne a miestnosti, ktoré majú byť osvetlené celý den.Každý by si mal najprv jednoduchým výpočtom zistiť koľko kW za mesiac presvieti a potom investovať do drahších či lacnejších svetiel. Je jasné, že veľa ľudí tento výpočet neurobili a tým vlastne ani nezistí koľko energie pripadá na osvetlenie a koľko na ostatné spotrebiče.

Oplatí sa šetriť?

Spotrebiteľ by si mal uvedomiť, že nákup LED diódového zdroja za napr. 900Kč s návratnosťou do 1 roka je viac ekonomický než nákup obyčajné žiarovky za 10Kč. Najväčšou výhodou nákupu úsporných žiaroviek a LED diód je vyššia doba životnosti. Takže okrem domácností toho využívajú aj väčšie firmy, ktoré ocenia extrémne dlhú životnosť. Z toho si potom ľahko vypočítajú či sa do konkrétneho svetla hodí bežná žiarovka, alebo najnovšie LED diódové zdroje.

Ak váhate s nákupom svietidlá, neváhajte sa na nás obrátiť, radi Vám pomôžeme!