zarovka_kreslena Nie je tomu tak dávno, kedy stačilo poznať počet wattov, aby sme poznali, ako ktorá žiarovka svieti. Dnes je tento proces rozpoznávania o niečo zložitejšie, pretože samotné watty nám už toho veľa nepovedia. Hoci sa výrobcovia snažia túto dieru zaceliť tým, že na obaloch úsporiek uvádzajú akési prevody - 23W je ako 120W u obyčajnej žiarovky, je tento údaj stále len približný. Bežne sa dnes dostaneme k dvom úsporkám, ktoré majú zhodný príkon 23W, avšak svieti úplne odlišne.

Ďalšou dôležitou veličinou je svetelný tok, ktorý sa udáva v lúmenoch (lm). Ten totiž udáva skutočné svetlo, aké by malo zo zdroja vychádzať. V prehľadnej tabuľke je možné porovnať jednotlivé hodnoty zdrojov nielen medzi sebou, ale aj so zmieneným svetelným tokom.

porovnani zdrojov
Chromatickosť, lepšie povedané farebný odtieň, je ďalším nevyhnutným údajom, ktorý je dobré poznať pri výbere nového svetelného zdroja. Udáva sa v kelvinoch (K). Pre osvetlenie obývacích izieb, spální či detských izieb je odporúčané zvoliť teplé svetlo (2700 - 3300 K), ktoré je najviac podobné tomu z obyčajných žiaroviek. Studené svetlo je vhodné do kúpeľní či kuchýň (3300 - 5000 K). Naopak denné svetlo využijeme najčastejšie v kanceláriách, predajniach, pracovniach, apod (5000 - 6500 K).

Farebný odtieň s typom svetla môžeme porovnať v priloženej tabuľke. Najčastejšie sa však stretávame s už spomínanými hodnotami od 2700 do 6500 kelvinov. Pre príklad - klasická žiarovka má okolo 2700 K.

chromatickosti
Farebné odtiene typ svetla